Двосторонній отит у дитини – у чому небезпека?

У сезон ГРВІ завжди збільшується захворюваність на гострий середній отит, особливо у дітей молодшого віку. У низці випадків він двосторонній, тобто вражає обидва вуха водночас. Це захворювання вимагає пильної уваги батьків дитини та лікарів, але його небезпека така сама, як і одностороннього отиту, а не вдвічі більша, як можна припустити.

Що таке двосторонній дитячий отит?

Зазвичай гострий середній отит виникає на тлі ГРЗ, ГРВІ та грипу. При цих захворюваннях у носоглотку проникає інфекція, і там розвиваються набряк та запалення. Часто цей процес поширюється і на слухову (євстахієву) трубу, яка з’єднує середнє вухо з носоглоткою.


У дорослих євстахієва труба досить довга та вигнута, спрямована під кутом зверху донизу. А у малюків вона набагато коротша, ширша і розташована практично горизонтально, тому відтік рідини з неї утруднений. Слиз, що потрапляє у євстахієву трубу малюка з носоглотки, наприклад при прочищенні носа, чханні, кашлі, застоюється там і стає сприятливим середовищем для розвитку вушної інфекції. Вона може вражати як одне вухо, так і обидва одночасно. Найбільша частота захворювання на середній отит, зокрема двосторонній, спостерігається у віці від 6 до 18 місяців.

Небезпека двостороннього отиту для дитини

При цьому захворюванні у вухах розвивається запалення і може виникнути нестерпний пульсуючий біль, який посилюється при прийомі їжі та певних положеннях тіла. Може також підвищитися температура тіла з ознобом та лихоманкою, дитина відмовлятиметься від їжі, постійно плакатиме.
Небезпека двостороннього отиту для дитини полягає в тому, що він може перейти в гнійну форму або спричинити ускладнення. Одне з найчастіших – це мастоїдит, або запалення соскоподібного відростка скроневої кістки. Це може призвести до ураження кісткової тканини і перейти у запалення оболонки мозку (менінгіт). Крім того, середній отит може бути причиною погіршення слуху та уповільнення розвитку мови у дитини.

Лікування та профілактика

Як і односторонній, двосторонній отит лікують передусім симптоматичними засобами. Це, наприклад, вушні краплі Флотто (SCHONEN) – комбінований засіб з двома синергічно діючими компонентами. Феназон має аналгетичну та протизапальну властивості, а лідокаїн – це місцевий анестетик. Початок ефекту препарату відчутний вже через п’ять хвилин після застосування, а через 15-30 хвилин біль практично зникає. Флотто прицільно і точно діє на основні ознаки отиту. І при цьому досить обережно, тому лікарі можуть призначати препарат навіть малечі від 1 місяця. Флотто відпускається без рецепта. Його можна використовувати у всіх випадках, якщо зберігається цілісність барабанної перетинки.

Для профілактики середнього отиту, якщо він виникає часто і вражає обидва вуха, необхідна санація (оздоровлення) носоглотки, носа та придаткових навколоносових пазух. Для цього зараз є багато засобів та методів, найкращі з яких для вашої дитини індивідуально вибере лікар-отоларинголог. Зазвичай при вчасно проведених діагностиці та лікуванні двосторонній отит минає без ускладнень та негативних наслідків для організму дитини.