Отит у дитини та його причини

Отит у дітей – часте ускладнення сезонних ГРВІ чи самостійне запальне захворювання ЛОР-органів. Зазвичай отит вражає дітей. До трирічного віку приблизно 90% хоча б раз переносять отит, а інколи і кілька. Чому так відбувається, чим небезпечний отит і як допомогти дитині? Постараємося знайти відповіді на запитання схвильованих батьків.

Як визначити отит у дитини, його ознаки та симптоми

Причини отиту – це бактеріальні інфекції (рідше вірусні, наприклад грип), які спричиняють запалення у структурах вуха. Він буває зовнішнім, коли уражаються вушна раковина, барабанна перетинка та слуховий прохід. Таке зазвичай трапляється, якщо у вуха потрапляє вода або неправильно проводиться гігієна (за допомогою ватяних паличок). Середній отит зачіпає порожнину вуха, у якій містяться три кісточки, що передають звук у внутрішнє вухо. Можливий отит і у внутрішньому вусі, або лабіринтит. У маленьких дітей отит часто виникає ще через вікові анатомічні особливості будови слухової труби. У малюків вона значно коротша і ширша, без виражених вигинів і має горизонтальне положення, тому респіраторні інфекції легко проникають у неї з носоглотки. Головний симптом отиту у дитини – це біль у вусі, іноді дуже сильний, стріляючий або пульсуючий. Якщо отит виникає у дорослої людини, то визначення діагнозу – не проблема. А от як розпізнати цю недугу у дитини, яка ще не вміє говорити і не здатна описати свої відчуття? Про наявність середнього отиту у малюка можуть свідчити такі ознаки: він стає неспокійним, кричить, плаче, крутить головою, тримається рукою за вушко, крутиться, намагаючись знайти позу, де біль трохи слабшає. Немовлята при отиті не можуть нормально спати і намагаються лягати донизу хворим вушком. Їм складно їсти, оскільки при ссанні грудного молока або адаптованої суміші біль посилюється. Для діагностики отиту у дітей від народження і до 1,5 року педіатри використовують такий прийом: злегка натискають пальцем на невеликий хрящовий горбок на передній частині вуха (козелок) і спостерігають за дитиною. При отиті це зумовлює посилення болю, і малюк кричить. Крім болю симптомами отиту можуть бути підвищення температури тіла до високих значень (39-40 °С), ознаки загальної інтоксикації – головний біль, слабкість, відчуття нездужання, збільшення привушних лімфовузлів. Якщо запалення у вусі прогресуватиме, то можливий розрив барабанної перетинки та виділення з вуха крові чи гною. Біль після цього може дещо зменшитися.

Лікування дитячого отиту

У лікуванні отиту у дітей використовуються препарати різних класів. Лікар може призначити антибіотик, засіб для зниження високої температури та усунення запалення у вусі (парацетамол, ібупрофен). Можуть знадобитися судинозвужувальні краплі в ніс (оксиметазолін, ксилометазолін), щоб забезпечити легке носове дихання, покращити прохідність слухової труби та відтік патогенного секрету з барабанної порожнини. Обов’язково також використовувати місцеві засоби для зменшення болю та запалення в ураженому вусі, якщо не пошкоджена барабанна перетинка. У багатьох випадках їх застосування буває достатньо для позбавлення від отиту. Наприклад, це можуть бути вушні краплі Флотто, які можна використовувати для лікування отиту у дітей віком від 1 місяця. Флотто містить два активні компоненти: феназон, що має знеболювальні та протизапальні властивості, і лідокаїн – потужний анестетик. Як лікувати отит у дитини в кожному конкретному випадку, вам розповість лікар-отоларинголог.

Профілактика отиту

Профілактика отиту, як і сезонних респіраторних захворювань, полягає у загартовуванні дитини для зміцнення її імунітету. Батьки повинні забезпечити малюку раціональне харчування, достатні фізичні навантаження та гарний, спокійний психологічний мікроклімат вдома. Крім того, дуже важливо вчасно санувати осередки інфекції в організмі. Так, якщо дитина часто з нежитем, дихає ротом через розростання «аденоїдів», не можна сподіватися на те, що все це вона просто переросте. Такі стани створюють передумови появи отиту і навіть його переходу у хронічну форму. А при неправильному чи несвоєчасному лікуванні отит може спричинити зниження слуху. Для запобігання такому сценарію важливо при кожному нездужанні малюка звертатися до лікарів.