Гнійний отит у дитини – важливо знати, що робити

Дитячий отит – досить поширене захворювання. І чим молодша дитина, тим вища його ймовірність. Найчастіше отит вражає у дітей середнє вухо, й у багатьох випадках він є гнійним. Зазвичай такий отит односторонній, але при зниженому імунітеті, аномаліях розвитку ЛОР-органів, наприклад викривленні носової перегородки, й у дітей до 2 років можливий і двосторонній отит.

Гнійний отит у дитини та його симптоми

Коли йдеться про гнійний отит, у більшості випадків це наслідок гострого середнього отиту, або отиту середнього вуха. Ця частина органа слуху є невеликою порожниною, в якій міститься кістковий механізм, що передає звукові хвилі у внутрішнє вухо, де вони перетворюються на нервові імпульси, що йдуть у мозок. За статистикою, середній отит виникає практично у кожної дитини до трьох років.

Він стає ускладненням гострого респіраторного захворювання (ГРЗ) або гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ) та має перебіг у двох формах: катаральній та гнійній. Ознаки середнього отиту – різкий біль у вусі (часто з’являється вночі), підвищення температури тіла, загальне погіршення самопочуття. Якщо вчасно не почати лікувати отит, його розвиток призводить до того, що в порожнині середнього вуха утворюється гній. Він тисне зсередини на барабанну перетинку, тому в ній може виникнути дефект (перфорація). Тоді з вуха починає виділятися гній. У низці випадків, особливо у немовлят, це відбувається дуже швидко. Помітити виділення з вуха можна за плямами на подушці. Гнійний отит у дитини – велике випробування для батьків. Дитина кричить, плаче, тре хворе вушко, відмовляється від їжі, оскільки ссання і ковтання посилюють біль. Можливі також розлади випорожнення (пронос) та блювання. Небезпечні симптоми при гнійному отиті у дитини – запаморочення, порушення рівноваги, закидання голови назад, підтягування ніжок до живота. Це може бути ознакою, що бактеріальна інфекція з вуха проникла в мозкові оболонки та розвивається менінгіт.

Чим відрізняється гнійний отит від звичайного?

Симптоми отиту пов’язані з тим, що слиз з інфекцією із порожнини носа та носоглотки, з поверхні глоткових мигдаликів через слухову трубу проникає у середнє вухо. У дитини перебіг отиту може бути з температурою та без температури. У цьому полягає відмінність звичайного катарального отиту від гнійного. Останній завжди супроводжується підвищенням температури тіла, часом різким та вельми значним.

Гострий та хронічний гнійний отит

У дітей середній отит, зокрема гнійний, зазвичай не буває хронічним. Однак часто спостерігаються випадки рецидивуючого гострого гнійного отиту, пов’язані з наявністю аденоїдних розростань або збільшенням мигдаликів глотки. У таких випадках у носоглотці постійно міститься осередок умовно-патогенної інфекції, яка за сприятливих умов активізується. Це може бути переохолодження, стрес, надмірне фізичне навантаження тощо. Важливо вчасно діагностувати хворобу у дитини та розпочинати правильне лікування, адже наявність гною у вусі призводить до серйозних ускладнень – втрати слуху, відставання у мовному розвитку. Хронічний середній отит можливий у підлітків, він триває довше 3 місяців. У цей період чергуються загострення з витіканням гною з вуха та відсутність або зниження інтенсивності симптомів. Біль у вусі при хронічному отиті не такий сильний, як при гострому, але він небезпечний своїми ускладненнями:

  • утворюються спайки між структурами середнього вуха;
  • тривало зберігається перфорація (наявність розривів) барабанної перетинки, яка не усувається сама по собі;
  • ймовірне руйнування ланцюга слухових кісточок, що проявляється приглухуватістю;
  • не виключене ураження слухового нерва, після чого слух втрачається назавжди.

Лікування гнійного отиту у дитини

При середньому отиті, особливо гнійному, потрібне комплексне лікування. Для цього необхідно звернутися до лікаря, тому що він може призначити антибіотик або інший засіб залежно від особливостей отиту. А першим кроком у лікуванні отиту, щойно він з’явився, завжди має бути застосування крапель, що сприяють усуненню вушного болю та запалення. Таку подвійну дію має Флотто (SCHONEN). Це комбіновані вушні краплі з двома компонентами, що підсилюють дію один одного: феназон має аналгетичну та протизапальну властивості, а лідокаїн усуває біль, оскільки це сильний анестетик. Початок ефекту препарату відчутний вже через п’ять хвилин після застосування. Через 15-30 хвилин больовий синдром майже повністю зникає. Флотто впливає безпосередньо на головні ознаки отиту – біль та запалення, його можна застосовувати для лікування отиту навіть у немовлят від одного місяця. Флотто слід закапувати у вухо 2-3 рази на день по 4 краплі. Курс лікування не має перевищувати 10 днів. Використовувати препарат дозволено, якщо не пошкоджена барабанна перетинка. Як лікувати отит у дитини – найкраще знають педіатр та отоларинголог. Не намагайтеся робити якісь компреси, гріти вухо, це може тільки нашкодити. У перший же день скарг дитини на біль у вусі або в разі підозри на отит негайно звертайтеся до лікаря – це зменшить ризик переходу середнього катарального отиту у більш небезпечний гнійний.