Середній отит у дитини – що робити?
У більшості випадків розвиток середнього отиту у дитини відбувається за одним і тим самим сценарієм. Спочатку виникає нежить чи біль у горлі через респіраторну вірусну інфекцію, потім до неї приєднується бактеріальна інфекція, яка проникає в середнє вухо. Тобто отит зазвичай стає ускладненням ГРВІ.
Що таке середній отит у дитини?
Залежно від того, яку зону вуха вразив отит, його визначають як внутрішній, зовнішній та середній. У дітей віком до трьох років найчастіше буває останній – гостре запалення середнього вуха. Таку назву має частина органа слуху, з’єднана з носоглоткою євстахієвою трубою і відокремлена від зовнішнього вуха барабанною перетинкою.
Симптоми середнього отиту
Спочатку ознаки середнього та будь-якого іншого отиту – це різке підвищення температури тіла та сильний біль у вусі, який часто віддає у шию або інші частини голови. Біль зазвичай посилюється при жуванні, відкриванні рота, рухах. Дитина може скаржитися на зниження слуху, закладеність вуха, шум у ньому, відчуття переливання води. Зовсім малі діти реагують на середній отит криком, плачем, відмовою від їжі і намагаються лягати на подушку хворим вухом.
На наступній стадії розвитку захворювання гнійний вміст може прорвати зсередини барабанну перетинку (її товщина сягає всього 0,1 мм). Тоді з’являються гнійно-кров’янисті виділення з вуха, але біль зменшується і поступово нормалізується температура.
Для третьої стадії характерне очищення вуха та загоєння барабанної перетинки. Слух відновлюється, як і загальне гарне самопочуття дитини.
Такі симптоми середнього отиту необов’язково будуть у кожної дитини. У більшості випадків вдається запобігти утворенню гною та розриву барабанної перетинки.
Причини середнього отиту
Збудниками отиту зазвичай стають кокові бактерії (стафілококи тощо), інші патогенні та умовно-патогенні бактерії (синьогнійна паличка і т.п.), віруси (грип, кір, скарлатина) та грибки. Спочатку з’являються катаральні симптоми ГРЗ – нежить, закладеність носа, біль та запалення у горлі, а потім розвивається середній отит. Справа в тому, що у маленьких дітей через вікові анатомічні особливості євстахієва труба значно коротша і ширша, ніж у дорослих, тому інфекція з верхніх дихальних шляхів дуже легко «проходить» по ній у середнє вухо.
Фактори ризику та можливі ускладнення середнього отиту
Факторів, які сприяють розвитку середнього отиту в дітей, досить багато:
- запальні хвороби матері під час вагітності (пієлонефрит, мастит);
- затяжні пологи, асфіксія у новонародженого;
- перебування дитини на штучному вигодовуванні;
- переохолодження, зниження імунного захисту організму;
- спадкова схильність;
- наявність алергії.
Отит – це небезпечне захворювання для дітей. Він може спровокувати менінгіт, парез лицевого нерва, сепсис. У малюків це захворювання призводить до погіршення слуху, а це спричиняє уповільнення розвитку мови та загального розвитку дитини.
Лікування середнього отиту у дитини
Лікування середнього отиту у дітей передбачає полегшення симптомів. Якщо основні скарги та прояви – це біль та запалення у вусі, то потрібні засоби, що мають знеболювальні та протизапальні властивості (вушні краплі Флотто). Якщо ж отит гнійний, у дитини температура, і лікар-отоларинголог бачить, що барабанна перетинка опукла через розпирання зсередини вмістом середнього вуха, то він може призначити відповідний антибіотик.
Найчастіше лікування середнього отиту у дитини обходиться без антибіотиків, лише симптоматичними засобами. Крім крапель Флотто можуть знадобитися парацетамол для зниження температури, судинозвужувальні краплі в ніс для поліпшення носового дихання, спрей від болю в горлі тощо.